X (Twitter) Topluluğu Nasıl Oluşturulur?

Üye hesapları için bir grup oluşturmak amacıyla Twitter'daki Topluluk özelliğini nasıl kullanabileceğinizi burada bulabilirsiniz.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

X (eski adıyla Twitter), X Premium aboneliği (eski adıyla Twitter Blue) kapsamında çok çeşitli ekstra özellikler sunar. Keyfini çıkarabileceğiniz birçok özellikten biri, X’te bir Topluluk oluşturma yeteneğidir.

Topluluklar, sizin ve takipçilerinizin, konuşmalarınıza rastlayan hiç kimsenin etkileşime girmesine izin vermeden etkileşimde bulunabileceği yalıtılmış bir alan sağlar.

X Toplulukları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. X Topluluklarını tanıtacağız ve ardından mobil uygulama ve web sitesinde kendi X Topluluğunuzu nasıl oluşturacağınızı göstereceğiz.

X’te (Twitter) Topluluk Nedir?

Topluluk, belirli bir konu hakkında benzer düşüncelere sahip insanlarla etkileşim kurmak için ayrılmış bir alandır. Yüksek düzeyden bakıldığında, üyelerin yalıtılmış bir alanda birbirleriyle bağlantı kurabildiği ve etkileşimde bulunabildiği, ancak beklendiği gibi bazı küçük farklılıklarla Facebook’taki bir grup gibi bir X Topluluğu düşünebilirsiniz.

X (Twitter) Toplulukları Nasıl Çalışır?

Tüm X Toplulukları herkese açıktır ancak işyerindeki tweetler normal olanlardan biraz farklıdır. İlk olarak, bir Topluluğa tweet gönderdiğinizde, bu tweet profilinizde veya takipçilerinizin Ana Sayfa zaman akışlarında görüntülenmez. Tweet’i Ana Sayfa zaman akışlarında yalnızca Topluluğun üyeleri görebilir.

Ancak X’teki herkes gönderileri görebildiğinden, Toplulukları özel konuşmaların yapıldığı bir alan olarak düşünmeyin. Tek sınırlama, yalnızca üyelerin sohbete katılabilmesi, üye olmayanların ise yalnızca görüntüleyebilmesidir.

bilgisayar ekranında yeni Twitter X logosu

Bir Topluluğa katılmak için ayrıca herkese açık bir hesabınızın olması gerekir. Bazı X Toplulukları herkesin katılımına açıktır ancak yöneticilerin öncelikle onay alması gerekebilir. Toplulukların üye sınırı yoktur; moderatör veya yönetici olarak mümkün olduğunca çok kişiyi davet edebilirsiniz.

Twitter Toplulukları ile Twitter Listelerini neyin farklılaştırdığını merak ediyorsanız, ikincisi ilgi alanlarınıza göre belirlediğiniz özel zaman çizelgeleridir. Listeler, yalnızca seçtiğiniz belirli hesaplardaki gönderileri görüntülemenize olanak tanır ve Twitter akışınızı düzenlemenin harika bir yolunu sunar.

Kendi X (Twitter) Topluluğunuzu Nasıl Oluşturabilirsiniz?

X’te Topluluk oluşturmak için X Premium aboneliğine ihtiyacınız var. Bunu aldıktan sonra, X’te bir Topluluk oluşturmak için iki kılavuzdan herhangi birini izleyin.

MAKALE
Sizi Telegram Kullanmaktan Vazgeçirebilecek 6 Neden

X’i iOS veya Android uygulaması aracılığıyla kullanıyorsanız şu adımları izleyin:

 1. X’i açın ve alt gezinme çubuğunun ortasındaki Topluluklar düğmesine dokunun.
 2. Sağ üstteki Topluluk Oluştur düğmesini (iki kişi ve artı (+) işaretini içeren simge) seçin .
 3. Topluluk adınızı ve amacınızı girin (isteğe bağlı).
 4. Ardından Üyelik türü’ne dokunun ve tercih ettiğiniz seçeneği seçin (bunu daha sonra Yönetici araçlarından değiştirebilirsiniz ).
 5. Son olarak Topluluğunuzu oluşturmak için sağ üstteki Oluştur’a dokunun.

Topluluğunuz anında yayına girecek. Topluluk ana sayfasından paylaşabilir ve diğer X kullanıcılarını katılmaya davet edebilirsiniz. Topluluğunuzu daha da özelleştirmek için Ayarlar’ı ( dişli simgesi) tıklayarak Yönetici araçlarını açın .

Twitter web sitesini kullanıyorsanız Topluluk oluşturmak için şu adımları izleyin:

 1. Sol kenar çubuğundan Topluluklar’ı seçin .
  Twitter.com'daki Topluluklar sekmesi
 2. Sağ üstteki Topluluk Oluştur düğmesini (iki kişi ve bir artı simgesi) tıklayın .
 3. Topluluğunuzun adını ve amacını girin.
 4. Daha sonra Üyelik türünü seçin ( Varsayılan Kısıtlıdır) ve işlemi tamamlamak için sağ üstteki Oluştur’a tıklayın.
  X'te yeni bir Topluluk oluşturma (eski adıyla Twitter)

Facebook grubu oluşturmanın aksine, hesap başına yalnızca bir X Topluluğu oluşturabilirsiniz . Bu kısıtlama nedeniyle, daha fazla Topluluk oluşturmak için daha fazla hesap oluşturmanız ve her birinde X Premium’a kaydolmanız gerekecektir.

X’te Birbirine Yakın Topluluğunuzu Oluşturun

Diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak X, herkesin (özel hesaplar hariç) herkesle etkileşime girebildiği dev bir platformdur. Platformdaki favorilerinizle bağlantı kurmak için izole bir alan oluşturmak istiyorsanız bir Topluluk oluşturun.

Topluluk gönderilerini herkes görebilse de yalnızca üyeler onlarla etkileşimde bulunabilir; bu da spam’in azaltılmasına yardımcı olabilir.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
X (Twitter) Topluluğu Nasıl Oluşturulur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir