Mac Uygulamalar Klasörü Nerede?

Mac'inizdeki uygulamaları açmanız veya yönetmeniz mi gerekiyor? Finder'ı kullanarak Uygulamalar klasörünü nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır.

MacBook Finder
MacBook Finder
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mac’iniz, stok uygulamaları ve üçüncü taraf programları Uygulamalar adı verilen özel bir klasörde saklama eğilimindedir. Launchpad’i kullanmaktan hoşlanmıyorsanız Uygulamalar klasörü, Mac uygulamalarını açmak, silmek ve taşımak için harika bir alternatiftir.

Bu notta, Mac Uygulamaları klasörünü bulmanın ve açmanın bazı yollarını burada bulabilirsiniz.

1. Finder Kenar Çubuğundan Uygulamalar Klasörünü Açın

Mac’inizdeki Uygulamalar klasörüne ulaşmanın standart yaklaşımı, yeni bir Finder penceresi açmayı ve kenar çubuğunda Uygulamalar’ı seçmeyi içerir.

Finder'daki Uygulamalar klasörü.

Finder kenar çubuğunda Uygulamalar klasörü görünmüyorsa menü çubuğunda Finder > Ayarlar’ı (veya macOS Monterey ve daha eski sürümlerde Tercihler’i ) seçin. Ardından Kenar Çubuğu sekmesine geçin ve Uygulamalar’ın yanındaki kutuyu işaretleyin .

2. Git Menüsünden Uygulamalar Klasörünü Açın

Uygulamalar klasörünü açmanın başka bir yolu da Mac’inizin menü çubuğunu kullanmaktır. Mac’inizin masaüstü seçiliyken menü çubuğunda Git > Uygulamalar’ı tıklayın. Veya Command + Shift + A tuşlarına basın .

Mac menü çubuğu aracılığıyla Uygulamalar klasörünü açma.

MacOS’ta Uygulamalar klasörünü açmanın en hızlı yolu Spotlight Arama’yı kullanmaktır. Bunu yapmak için Command + Boşluk çubuğuna (veya belirli klavye modellerinde Spotlight işlev tuşuna) basın ve Uygulamalar yazın . Ardından arama sonuçlarından Uygulamalar’ı seçin.

Spotlight Araması aracılığıyla Uygulamalar klasörünü açma.

Bunu birkaç kez yaptığınızda Spotlight, Uygulamalar klasörünü otomatik olarak sonuçların en üstüne yerleştirecektir. Daha sonra aradıktan hemen sonra Enter tuşuna basarak açabilirsiniz .

Spotlight ayrıca Uygulamalar klasörünü veya Başlatma Panelini ziyaret etmeden uygulamaları doğrudan açmanın harika bir yoludur.

thumbnail
Bu yazı ilgini çekebilir
Sizi Telegram Kullanmaktan Vazgeçirebilecek 6 Neden

Mac’in Uygulamalar Klasörünü Kullanma

Tıpkı Mac’in Başlatma Paneli gibi, Uygulamalar klasörünü de Mac’inizdeki herhangi bir uygulamayı açmak için kullanabilirsiniz (doğrudan İndirilenler klasöründen çalıştırılanlar hariç). Bazı yerel uygulamalar (Terminal ve Disk Yardımcı Programı gibi), Yardımcı Programlar etiketli bir alt klasör altında bulunur .

Programları başlatmanın yanı sıra, Uygulamalar klasöründe gerçekleştirebileceğiniz diğer birkaç eylemi burada bulabilirsiniz (bunlar kapsamlı değildir):

  • Uygulamaları silin: İstenmeyen uygulamaları Mac’inizden kaldırın.
  • Bilgileri kontrol edin: Bir uygulamanın toplam boyutu, türü (Intel, Apple silikon veya evrensel), yayıncı vb. gibi ayrıntıları kontrol edin; Bunu yapmak için, öğeyi Kontrol tuşuna basarak tıklayın ve Bilgi Al ‘ı seçin .
  • Dock’a Taşı: Daha hızlı erişim için uygulamaları Dock’a sürükleyin.
  • Paket içeriğini görüntüle: Bir uygulamanın içeriğini görüntüleyin; Kontrol tuşuna basarak öğeye tıklayın ve Paket İçeriğini Görüntüle öğesini seçin .
MAKALE
MacBook Pro gereksiz dosyalar nasıl temizlenir?

Uygulamalarınızı Güncel Tutar

Artık Mac’inizin Uygulamalar klasörünü nasıl açacağınızı bildiğinize göre, ihtiyacınız olan uygulamaları yönetmede ve başlatmada herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Mac uygulamalarınızla sorunsuz bir deneyim yaşamaya devam ettiğinizden emin olmak için onları düzenli olarak güncel tuttuğunuzdan emin olun.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mac Uygulamalar Klasörü Nerede?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir