En Sevdiğiniz Filmleri Canlandıran 5 Muhteşem Yer

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Filmler sadece eğlenceli vakit geçirmek için değil, aynı zamanda insanın hayal dünyasını genişleten, yeni ve farklı yerler keşfetmelerine olanak sağlayan önemli birer araçtır. İşte bu nedenle, dünya genelinde birçok film hayranı, en sevdikleri film sahnelerinin gerçek hayatta nasıl göründüğünü ve bu sahnelerin filmlere ilham kaynağı olan yerleri keşfetmek istiyor. Eğer siz de bu insanlardansanız, o halde bu yazı tam size göre!

Bu yazı paylaşacağımız beş muhteşem yer, filmler için ilham kaynağı olan ve filmlerdeki sahnelerin çekildiği yerlerdir. Siz de en sevdiğiniz film sahnelerinin gerçek hayattaki yerlerini keşfetmek için hazırsanız, okumaya devam edin!

 • 1. Yüzüklerin Efendisi – Yeni Zelanda: Yüzüklerin Efendisi serisi, muhtemelen dünya genelinde en tutulan fantastik film serilerinden biridir. Sırf bu nedenle bile, Orta Dünya’nın gerçek hayata yansıtıldığı Yeni Zelanda’yı ziyaret etmeye değer. Yeni Zelanda, Yüzüklerin Efendisi hayranları için gerçek bir cennettir.
 • 2. Harry Potter – İngiltere: Harry Potter hayranları için gerçek hayatta keşfedilebilecek yerlerin listesi oldukça uzundur. Ama en belirgin olanı, Harry Potter’ın doğduğu ve büyüdüğü yer olan İngiltere’dir. Dünya üzerindeki tüm Harry Potter Sevenlerin gitmesi gereken yerlerden bahsetmemeye diyeceğimiz yok, fakat Diagon Yolu’nun harikalar dünyasında dolanmak ve Hogwarts Kalesi’nin gerçek hayattaki yeri olan Oxford’da turlamak, İngiltere’deki ziyaretlerinizin başlıca nedenleri olmalıdır.
 • 3. Game of Thrones – Hırvatistan: Kralın Şehri Dubrovnik, Game of Thrones hayranlarının oldukça aşina olduğu bir yerdir. Bu nedenle, HBO’nun ünlü dizisinin gerçek hayattaki sahnelerini görmek isteyenler için Hırvatistan’da bir seyahat mükemmel bir tercih olacaktır.
 • 4. The Dark Knight – Chicago: Gotham şehrini görmek isteyenlerin, The Dark Knight serisinin çoğunun çekildiği Chicago’yu ziyaret etmeleri tavsiye edilir. Filmdeki yıkımın gerçek hayatta neye benzediğini öğrenmek için, şehirdeki film tur kaynaklarına başvurun.
 • 5. Star Wars – Tunus: Tatooine gezegenini ziyaret etmek isteyenler, gerçek hayatta bu gezegene ulaşmak için uzak bir yolculuğa çıkmaları gerekmiyor. Siz de, Star Wars serisinin ikonik gezegeninin çekildiği Tunus’taki çöllerde gerçek dünyadaki maceranıza başlayabilirsiniz.

1. Yüzüklerin Efendisi – Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, Orta Dünya’nın gerçek hayattaki yeri olarak Yüzüklerin Efendisi hayranlarının ilgisini çeken bir yerdir. Yeni Zelanda’da, yüzük kardeşliğinin yolculuğunun birçok sahnesi çekildi. Yüzüklerin Efendisi’nin hayranıysanız, Yeni Zelanda ziyaretinizde Hobbiton Film Seti gezisi yapabilirsiniz. Bu tur size ev sahipliği yapan köyün içinde dolaşma fırsatı sunar ve burada Frodo ve Sam’in maceralarını yeniden yaşayabilirsiniz.

MAKALE
Bilgisayarın iyi çalışması için yapılması gerekenler: İşte ipuçları

Ayrıca, İşkolik Hobbit’in doğduğu yer olan Weta Workshop’u ziyaret etmek de ilginizi çekebilir. Weta Workshop, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmleri için sahne dekorları, kostümler ve efektler oluşturan bir film stüdyosudur. Yeni Zelanda’yı keşfederek, Yüzüklerin Efendisi için ilham kaynağı olan ormanları, dağları ve nehirleri görebilirsiniz.

Film Seti Yer
Hobbiton Film Seti Matamata
Rivendell Kaitoke Regional Park
Isengard Mt. Victoria, Wellington
Mordor Tongariro National Park

Ayrıca, Yeni Zelanda’nın güzel kumsalları, gölleri, dağları ve doğal parkları da unutulmamalıdır. Yeni Zelanda’nın güzel doğası, Yüzüklerin Efendisi filmine ilham kaynağı olan toprakların adeta canlandırılması gibidir. Hem doğa hem de Yüzüklerin Efendisi tutkunları için Yeni Zelanda, gerçek bir cennet.

2. Harry Potter – İngiltere

Harry Potter dünyasına bizleri şahane bir yolculuğa çıkaran J.K. Rowling’in yarattığı fantastik dünya, İngiltere’de keşfedilebilir. Öncelikle “Harry Potter ve Felsefe Taşı” filmindeki Hogwarts Kalesi, gerçek hayattaki yeri olan Oxford’da bulunuyor. Bu kale, İngiltere’nin en ünlü üniversitelerinden olan Oxford Üniversitesi’ne bağlı bir kampüs ve dünyanın her yerinden turistlerin ilgisini çekiyor.

Ayrıca Harry Potter dünyasındaki bir diğer meşhur yer de Diagon Yolu! Bu yol, büyücüler ve cadıların temel ihtiyaçlarını temin ettiği yer olarak anılıyor. İngiltere’deki perde arkasındaki Diagon Yolu’nun gerçek hayatta karşılığı, Londra’nın merkezinde yer alan Leicester Meydanı’nın arka sokaklarında bulunuyor.

Harry Potter hayranları, gerçek hayatta Harry Potter dünyasını keşfetmek için hayatlarının deneyimini yaşayabilirler. Ayrıca İngiltere, Harry Potter filmleri için birçok sahneyi ev sahipliği yaptı. Bu nedenle, Harry Potter dünyasını ziyaret ederken filmden hatırlayacağınız yerleri tanımak da oldukça kolaylaşacak. Yani tek yapmanız gereken, bir sonraki İngiltere seyahatinizde Harry Potter dünyasının hayaletli etkilerini keşfetmeye hazırlanmak!

Diagon Yolu

Harry Potter evrenini sevenler için en unutulmaz yerlerden biri Diagon Yolu’dur. Diagon Yolu, Harry Potter’ın içinde bulunduğu büyülü dünyanın tam ortasında yer alır ve birçok farklı yerleşkeye erişebilmek için kullanılır. Özellikle Lavender Brown’un annesinin dükkanı olan, Lavender Marks İhtiyar Çamaşırı Dükkanı’nı görmeniz gerekir. Harry Potter hayranları, Londra’daki King’s Cross Tren İstasyonu’nda bulunan 9 3/4 Peronu’nda fotoğraf çekmeyi de ihmal etmemelidirler.

Diagon Yolu’nu keşfe çıktığınızda, adeta büyülü dünyanın içine girmiş gibi hissedeceksiniz. Burada birçok dükkan, kafe, büyü malzemesi, süpürge ve daha birçok ürünle karşılaşacaksınız. Aynı zamanda, Weasley kardeşlerin burada satılan şakaları sizi şaşırtabilir ve ilginizi çekebilir. Bu nedenle, Diagon Yolu’nu ziyaret ederek harikalar dünyasında unutulmaz bir macera yaşayabilirsiniz.

 • Madam Malkin’in zanaatkar dükkanı
 • Ollivander’ın Asaçı Dükkanı
 • Çatlak Kazan Dükkanı
 • Her el işi ürüne sahip Büyücü Süpürgeleri Dükkanı
 • Pottemore dükkanı
MAKALE
Virüslerin Korkunç Geçmişi: Tarih Boyunca Sağlık Tehditleri

Diagon Yolu’nu ziyaret etmek harry potter hayranlarının mutlaka yapması gereken bir etkinliktir. Efsanevi çizgi roman hayranları, Harry’nin büyülü dünyasından görülmeye değer birçok fantastik yeri burada bulabilirler.

Hogwarts Kalesi

Hogwarts Kalesi herkesin hayran olduğu Harry Potter filmindeki en önemli mekanlardan biri. Oxford’da gerçek hayattaki yeri ile görülmesi gereken yerlerden biri olan Hogwarts Kalesi, çarpıcı mimarisiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Bu büyük ve etkileyici yapı, Oxford şehrinin tam merkezinde yer almaktadır. Kuleler, binalar ve köprülerle dolu olan Hogwarts Kalesi, ziyaretçilerine gerçek hayatta filmin atmosferini yaşama fırsatı sunuyor.

Hogwarts Kalesi’nin mimarisi, gösterdiği detaylardan dolayı inanılmaz derecede gerçekçi ve yaratıcıdır. Oxford’daki gerçek Hogwarts Kalesi’nin etrafındaki çevre de filmde gösterilen yerlerin çok benzeri. Bu nedenle, Hogwarts Kalesi’ni ziyaret ederken kendinizi Harry Potter filminin bir karakteri gibi hissedeceksiniz. Ayrıca, Hogwarts Kalesi ve kalenin etrafındaki bahçelerin turu ve keşfi, Harry Potter filminin setlerine bir bakış açısı sunar.

 • Hogwarts Kalesi turu sırasında muhteşem bahçelerde takılabilirsiniz.
 • Büyücülük okulu Hogwarts’un hangi bölümünde olduğunuzu öğrenebilirsiniz.
 • Filmin karakterleri ve hikayesi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
 • Filmde yer alan sahnelerin çoğu, Oxford’daki Hogwarts Kalesi’nde çekildiğinden, setlerin gerçek hayatta nasıl göründüğünü görebilirsiniz.
 • Bunların yanı sıra, ziyaretçiler Harry Potter dünyasındaki çeşitli hediyelik eşyaları da satın alabilirler.

Hogwarts Kalesi, gerçek hayattaki yerindeki atmosferiyle ziyaretçilerine harika bir deneyim sunar. Harry Potter hayranları, Hogwarts Kalesi’ni ziyaret ederek, filmin yerlerinde gerçek sihir duygusunu yansıtan bir tur deneyimi yaşayabilirler.

3. Game of Thrones – Hırvatistan

Game of Thrones hayranı mısınız? O zaman Dubrovnik’e gitmeniz gerekiyor! Game of Thrones’un ilk dört sezonunda Kralın Şehri olarak kullanılan Dubrovnik, hem serideki hem de gerçek hayattaki tarihi güzellikleriyle büyülüyor.

Dubrovnik’in tarihi şehir merkezi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor ve “Avrupa’nın en iyi korunmuş eski şehirlerinden biri” olarak kabul ediliyor. Game of Thrones hayranları için muhteşem bir deneyim, çünkü serideki birçok sahne burada çekilmiştir. Şehri keşfederken, Kral’ın Şehri’nin meşhur surlarını, Stradun caddesini ve Onofrio çeşmesini de ziyaret etmelisiniz.

Game of Thrones hayranlarına Dubrovnik’in yanı sıra Split ve Trogir gibi diğer Hırvat şehirleri de cazip gelebilir. Burada, Game of Thrones’un beşinci sezonunda kullanılan ünlü Meereen şehri sahneleri çekildi. Diğer önemli turistik mekanlar arasında Klis Kalesi, Hırvatistan’ın iç kesimlerindeki eski bir kaledir. Meşhur savaş sahneleri burada gerçekleştirilmiştir.

MAKALE
Sınavlarda Başarının Anahtarları: Nasıl Çalışılmalı ve Dikkat Edilmeli?

Game of Thrones hayranıysanız, Dubrovnik’i ziyaret etmek için en iyi zaman yaz aylarıdır. Ancak, unutmayın, turistler yoğunluğu nedeniyle kalabalık olabilirler. İster Game of Thrones hayranı olun, ister tarih ve kültür meraklısı olun, Dubrovnik’in Kralın Şehri olarak tanınan tarihi bölgesi, gezi listenizde yeri doldurması gereken bir destinasyon.

4. The Dark Knight – Chicago

The Dark Knight filmindeki Gotham şehrinin yer aldığı yer gerçek hayatta Chicago’dur. Chicago’da gezilecek yerler arasında, Wayne Şirketi Binası, Batman’in yarattığı karakterlere adanmış bir müze olan The Superhero Experience ve Chicago Nehri gezintisi gibi etkinlikler bulunmaktadır. Ayrıca, filmin Joker karakterinin kaos yarattığı sahnelerin birçoğu da Chicago’da çekildi. Batman hayranları, Chicago’daki birçok lokasyonu ziyaret ederek Batman filmlerindeki Gotham şehrinin gerçek hayattaki beşiklerine meraklı bir şekilde keşfedebilirler.

5. Star Wars – Tunus

Star Wars serisi, efsanevi filmleriyle dünya genelinde bir hayran kitlesine sahiptir. Tatooine gezegeni de, serinin önemli bir yeridir. Filmde, Anakin Skywalker’ın doğduğu ve Luke Skywalker’ın büyüdüğü yer olarak dikkat çekmektedir. Bu gezegeni aratmayacak kadar gerçekçi bir ortam yaratan yapımcılar, görüntüleri Tunus’un çöl bölgelerinde çekmişlerdir.

Tatooine gezegeni, sadece filmlerle sınırlı kalmayan hayranlar için gerçek bir yer olabilir. Tunus’da, gezegenin çekildiği birçok yeri ziyaret edebilirsiniz. Özellikle, Matmata ve Ksar Hedada, Star Wars hayranları için vazgeçilmez yerlerdir. Ksar Hedada, bölgedeki en iyi örneklerden biri olan büyüleyici bir film setidir. Matmata ise, Lars Ailesi Çiftliği’ne (Lars Homestead) ev sahipliği yapan yerdir.

Tunus gezisi, aynı zamanda Tatooine gezegeninde çekilmiş diğer sahneleri de keşfetmek için iyi bir fırsattır. Büyük meteor çukurları, yapay mezarlar ve Jawas çöl evleri gibi yerler, ziyaretçilere farklı bir tat sunar. İlginç yerel halk ve kendine has yemekleriyle Tunus, unutulmaz bir tatil fırsatı sunar.

 • Tatooine gezegenindeki çekim mekanlarını ziyaret edin.
 • Matmata’yı görün, Lars Ailesi Çiftliği’ne ev sahipliği yapmaktadır.
 • Ksar Hedada’yı ziyaret edin, etkileyici bir film setidir.
 • Farklı meteor çukurlarını, yapay mezarları ve Jawas çöl evlerini ziyaret edin.
 • Tunus’un yerel halkı ve yemekleri hakkında bilgi edinin.
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
En Sevdiğiniz Filmleri Canlandıran 5 Muhteşem Yer

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir