Antik Roma Betonu Günümüz Betonlarından Nasıl Daha Uzun Ömürlü Olabiliyor?

Araştırmacılar, antik Roma betonundaki kimyasal reaksiyonun aslında maddeyi zamanla daha güçlü hale getirdiğini fark etti.

Antik Roma Betonu
Antik Roma Betonu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Neden binlerce yıllık antik Roma iskeleleri hala gerçek beton adalar gibi sağlam dururken, yalnızca onlarca yıl önce inşa edilen modern beton yapılar rüzgar ve dalgaların saldırısı nedeniyle parçalanıyor? Cevap şu ana kadar belgelenmemiş bir Roma tarifinde yatıyor.

Utah Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, deniz suyunun asırlık Roma betonundan yapılmış iskeleler ve dalgakıranlar boyunca filtrelenmesiyle, birbirine kenetlenen minerallerin büyümesi nedeniyle yapıların aslında giderek daha güçlü hale geldiğini keşfettiler – laboratuvar ortamında yetiştirilmesi nadir veya pahalı olan bazı mineraller de dahil.

Roma betonunun mikroskobik görüntüsü
Bu mikroskobik görüntü, volkanik kül, kireç ve deniz suyu karıştığında oluşan bloklu kalsiyum-alüminyum-silikat-hidrat (CASH) bağlayıcı malzemeyi göstermektedir. Al-tobermoritin yassı kristalleri CASH çimentolama matrisi arasında büyümüştür. MARİE JACKSON

American Mineralogist dergisinde yayınlanan çalışma, deniz suyunun iskele ve dalgakıranlardaki betonun içinden süzülmesiyle inşaatta kullanılan volkanik külün bir kısmını çözdüğünü ortaya çıkardı Bu, sızan sıvılardan Al-tobermorit ve filipsit gibi yeni minerallerin büyümesine olanak tanır. Şekil olarak volkanik kayalardaki kristallere benzeyen bu mineraller, daha sonra antik betonun içindeki boşluklarda birbirine kenetlenen plakalar oluşturarak betonun zamanla daha güçlü olmasını sağladı.

Bu, elementler tarafından aşındırılan ve deniz suyunun sızmasıyla gözenekler ve boşluklar tehlikeye girdiğinde giderek daha fazla çatlayan ve kırılgan hale gelen modern beton yapıların başına gelenin hemen hemen tersidir.

Peki neden Roma tarzı beton kullanmıyoruz? Bir kere tarifini bilmiyoruz. İnsan bilgisinin zirvesinde olduğumuzu düşünebiliriz, ancak eskiler zaman içinde kaybolan değerli bilgilere sahipti .

Utah Üniversitesi jeologu ve araştırmanın başyazarı Marie Jackson, antik Roma metinlerini incelemesine rağmen deniz harcını karıştırmak için henüz kesin bir yöntem keşfedemedi. Doğru karışımı yeniden oluşturmak için jeoloji mühendisleriyle birlikte çalışan Jackson, bir basın bülteninde “Tarif tamamen kaybolmuştu” dedi .

panteon, roma, antik roma
Eski Romalılar, harç yapmak için volkanik külü kireç ve deniz suyuyla karıştırıp daha sonra bu harcın içine volkanik kaya parçalarını ekleyerek beton yapıyorlardı. Beton, Roma’daki Pantheon gibi yapılarda olduğu gibi iç kesimlerde de kullanıldı.

Ayrıca yük taşıma sorunu da var. Deniz suyundan güç kazanması çok uzun zaman alan bu Roma yapılarında “antik” anahtar kelimedir. Bir Roma tarifi kullanılarak inşa edilen genç çimento, muhtemelen en azından başlangıçta modern kullanımı karşılayacak basınç dayanımına sahip olmayacaktır.

Ancak bu, Romalı mühendislik bilgisini kullanarak beton karışımı hazırlamanın faydalı olmayacağı anlamına gelmiyor . Beton , örneğin yeni inşa edilen gelgit lagünlerinde ve diğer deniz veya denize bitişik yapılarda çelik ve modern beton gibi diğer aşınabilir yapı malzemelerinin yerine potansiyel olarak kullanılabilir.

MAKALE
Dünyadaki En Büyük Felaketler: Tarihte Yer Alan Unutulmaz Olaylar
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Antik Roma Betonu Günümüz Betonlarından Nasıl Daha Uzun Ömürlü Olabiliyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir