Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalı?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağız bakımı, genel sağlığımızın korunması için büyük önem taşır. Çünkü ağız içinde yer alan bakteriler, sağlıksız bir ağızda diş çürüklerine, diş eti hastalıklarına ve kötü nefese neden olabilirler. Bu nedenle, düzenli ağız bakımı yapmak hayati öneme sahiptir.

Ağız bakımı, temel olarak diş fırçalama, ağız gargarası kullanma, diş ipi ve dil temizleyici kullanma ve düzenli diş kontrollerini kapsar. Gün içinde yediklerimiz ve içtiklerimiz, ağızda asit birikimine neden olarak diş minesine zarar verir. Diş fırçalama, dişlerde biriken plak ve tartarın önlenebilmesi için en temel ağız bakımı yöntemidir. Çünkü plak birikimi diş minesinde asitleşmeye neden olur ve dişlerin çürümesine sebep olur. Bu nedenle, diş fırçalama işlemi sabah ve akşam olmak üzere iki kez uygulanmalıdır.

Ağız gargarası, bakteri ve mikropların öldürülmesinde önemli rol oynamaktadır. Ancak kimyasal içerikli gargaraların aşıır kullanımı, ağız floramızı bozabilmektedir. Bu nedenle, doğal malzemelerle hazırlanmış ağız gargaraları da kullanılabilir. Ayrıca diş ipi ve dil temizleyici de ağız bakımında olmazsa olmaz yardımcı araçlardır. Diş ipi kullanırken dişlerin aralarındaki kalıntıların temizlenmesi sağlanırken, dil temizleyicisi de ağız hijyeni açısından önemlidir. Düzenli olarak yılda en az iki kez diş hekimine gitmek de ağız sağlığının korunması için büyük önem taşır.

Sabah ve Akşam Diş Fırçalama

Günlük diş fırçalama rutini, ağız sağlığı için oldukça önemlidir. İyi bir ağız hijyeni, diş çürükleri, diş eti hastalıkları ve kötü nefes gibi sorunları önlemeye yardımcı olur. Sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kez diş fırçalamak önerilir.

Dişler fırçalanırken, diş fırçası dişin üzerinde ve diş eti hizasında 45 derecelik açı ile tutulmalıdır. Hafifçe bastırarak, dairesel hareketlerle her bölge en az 15-20 saniye fırçalanmalıdır. Ayrıca diş fırçasının dil tarafı için özel olarak tasarlanmış bir bölümü de bulunmaktadır. Bu bölüm ile dil yüzeyindeki bakteriler temizlenerek kötü ağız kokusu önlenir.

Hangi diş fırçası kullanılacağı da oldukça önemlidir. Firmalardan satın alınan diş fırçalarının yanı sıra uzmanlar, elektrikli diş fırçası kullanımını da önermektedir. Elektrikli diş fırçaları, daha rahat ve hızlı bir şekilde temizlik yapar ve daha uygun bir açı sağlar.

 • Dişlerinizi yemek yedikten 30 dakika sonra fırçalamaya özen gösterin.
 • Beyazlatıcı diş macunları çok sık kullanılmamalıdır. Çünkü içerisinde bulunan aşındırıcı maddeler diş minesine zarar verebilir.
 • Diş fırçanızı her üç ayda bir değiştirin ya da kılları eskidiğinde.

Bunların yanı sıra, günde bir kez diş ipi kullanmak da diş aralarındaki plakları temizlemeye yardımcı olur ve diş fırçası ile ulaşılamayan yerlere ulaşmayı sağlar. Eğer diş etleriniz kanıyorsa, diş hekiminize danışarak diş ipi kullanımına ara verebilirsiniz.

Ağız Gargarası Kullanımı

Ağız gargarası, ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Gargaralar, ağızda bulunan bakteri ve plakları temizleyerek kötü kokuları giderir, diş çürüklerine karşı koruma sağlar ve dişlerin beyazlamasına yardımcı olur. Ayrıca, ağız yaralarını iyileştirmeye yardımcı olabilir ve olası enfeksiyonların önüne geçebilir.

Ağız gargarası, hem doğal hem de kimyasal olarak bulunabilir. Doğal ağız gargara tarifleri evde kolayca hazırlanabilirken, kimyasal olarak üretilen gargara ürünleri eczanelerde ve marketlerde satılmaktadır.

Ağız gargarasının kullanımı, diş fırçalama ve diş ipi kullanımının ardından yapılmalıdır. Kullandığınız gargara ürününün üzerindeki talimatlara uygun bir şekilde ağız çalkalanmalıdır ve gargara ağızda belli bir süre bekletilerek daha etkili olması sağlanmalıdır.

 • Ağız gargarası kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:
 • Gargaranın çocuklarda kullanımı, ürünün talimatlarına uygun bir şekilde azaltılmalıdır.
 • Ağız gargarası, yutulmamalıdır.
 • Kimyasal gargaraların içindeki etken maddelere karşı alerjisi olan kişiler öncesinde doktoruna danışmalıdır.
MAKALE
Korkularımızın Ardındaki Bilinmeyenler

Doğal Ağız Gargaraları

Dişlerinizi korumanın bir yolu da doğal ağız gargaraları kullanmaktır. Bu, kimyasal içerikli ağız gargaralarına bir alternatif olabilir. Hem evde kolayca hazırlanabilirler, hem de doğal malzemeleri kullanarak ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Nane çayı ve limon suyu, ağız bakımında kullanılabilecek en basit ve etkili doğal ürünlerdir. Nane yaprakları veya nane yağı, ağız kokusunu gidermek için kullanılabilir. Limon suyu ise ağızda zararlı bakterileri öldürür. Sıcak suya bir tutam nane yaprağı ekleyin ve 5 dakika boyunca demleyin. Ardından içine limon suyu ekleyin ve ağızda gargara yapın. Bu karışım ağızdaki bakterileri öldürerek ağız sağlığınızı koruyacaktır.

Tuzlu su ağızdaki en iyi temizleyicilerden biridir. Tuzlu suyu, ılık suya bir çay kaşığı tuz ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı ağızda gargara yaparak tükürün. Elma sirkesi ise, ağız pH seviyesini dengelemeye yardımcı olabilir. Su ile seyreltilmiş bir elma sirkesi çözeltisi hazırlayın ve ağızda gargara yapın.

Zerdeçal ve adaçayı, ağız sağlığına büyük faydalar sağlayabilir. Adaçayı, ağızda enfeksiyonları önlerken, zerdeçal ise iltihapları azaltır. 1 çorba kaşığı adaçayını ılık suya ekleyin ve 15 dakika boyunca demleyin. Daha sonra bu karışımı süzün ve ağzınızda gargara yapın. Zerdeçal için ise, 1 çorba kaşığı zerdeçalı ılık suya ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı aç karnına içebilir veya gargara şeklinde kullanabilirsiniz.

Çay ağacı yağı, enfeksiyonlar ve diş eti hastalıkları gibi ağız sorunlarının tedavisinde kullanılabilir. Bir çorba kaşığı suya birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin ve karıştırın. Ağızda gargara yaparak kullanabilirsiniz. Ancak, çay ağacı yağı direkt olarak kullanılmamalıdır. Çünkü fazla kullanım, ağızda yanmalara neden olabilir.

Doğal ağız gargaraları kullanarak diş ve diş eti sağlığına katkıda bulunabilirsiniz. Ancak, kimyasal içerikli gargara ve diş macunları yerine tamamen doğal olanları kullanmak daha sağlıklı bir seçenek olacaktır.

Nane Çayı ve Limonlu Su

Ağız bakımı için kullanabileceğiniz doğal yöntemlerden biri de nane çayı ve limonlu suyun kullanımıdır. Hem nane hem de limon ağızda ferahlık hissi bırakır ve bakterilerin oluşumunu engeller.

Nane çayı ağızdaki kötü kokuları giderir ve ağız yaralarının iyileşmesine yardımcı olur. Hazırlamak için, bir bardak sıcak suya birkaç tane nane yaprağı ekleyip demleyin ve soğuması için bekleyin. Soğuduktan sonra gargara yapabilirsiniz.

Limon suyu da antibakteriyel özelliklere sahiptir ve diş eti hastalıklarını önler. Limon suyu ayrıca dişlerin beyazlatılmasına da yardımcı olur. Hazırlamak için, bir bardak suya yarım limon suyu sıkın ve gargara yapın.

Bu doğal yöntemleri düzenli şekilde kullanarak, ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ancak diş hastalıkları durumunda, profesyonel yardım almanız önerilir.

Tuzlu Su ve Elma Sirkesi

Tuzlu su ve elma sirkesi, ağız bakımında kullanılan doğal yöntemlerden biridir. Hem tuzlu su hem de elma sirkesinin antibakteriyel özellikleri bulunur ve bu sayede ağız içindeki bakteri sayısının azaltılmasına yardımcı olur. Tuzlu su, ağız içindeki mikropları öldürür ve iltihabı da azaltır. Ayrıca, tuzlu suyun gargara olarak kullanımı sayesinde diş eti kanamasını da önleyebilirsiniz.

Elma sirkesi de anti-bakteriyel özelliklere sahiptir ve ağız içindeki bakterilerin çoğalmasını önleyebilir. Bunun yanı sıra, ağız kokusunu da önlemeye yardımcıdır. Bir bardak suya iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek gargara yapabilirsiniz. Elma sirkesinin asit içeriği yüksek olduğu için, aşırı kullanımı diş minesine zarar verebilir. Bu yüzden, elma sirkesinin doğru miktarlarda kullanımı önemlidir.

MAKALE
Kadın Cinayetlerinin Artmasına Karşı Mücadele: Toplumsal Duyarlılığın Önemi

Tuzlu su ve elma sirkesi ile ağız bakımı yapmak isteyenler, özellikle hassas dişetlerine sahip olanlar, öncelikle bir diş hekimine danışarak doğru kullanımlarını öğrenmelidirler. Ayrıca, tuzlu su ve elma sirkesinin kullanılması diş fırçalamasına tamamlayıcı bir yöntemdir ve tek başına yeterli değildir. Rutin bir ağız bakımı için düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı gibi diğer önlemler de alınmalıdır.

Kimyasal Ağız Gargaraları

Ağız gargaraları, diş fırçalamayla temizlenemeyen bakteri ve plakların giderek çoğalmasına engel olur ve ağız hijyenini sağlar. Kimyasal ağız gargaraları da doğal ağız gargaralarına alternatif olarak tercih edilir. Peki, kimyasal ağız gargaraları ne zaman kullanılmalıdır ve kullanım önerileri nelerdir?

Kimyasal ağız gargaralarının kullanımı ihtiyaç duyulduğunda yapılan bir tercihtir. Bunun nedeni, bu tür gargaraların içeriğindeki kimyasal maddelerin diş çürümesini önlemek, diş eti hastalıklarına karşı korumak ve kötü ağız kokusunu gidermek gibi özellikli olan faydalarıdır. Ancak düzenli kullanımı dişlerde çeşitli sorunlara neden olabilir.

Bazı diş hekimleri, tahriş edici maddeler içeren kimyasal ağız gargaralarının uzun süreli kullanımından kaçınmalarını önermektedir. Özellikle çocukların kullanımı için tavsiye edilmez. Ayrıca, herhangi bir alerjiniz varsa veya reçetesiz satılan gargaraları kullanmayı planlıyorsanız, öncelikle doktorunuzla görüşmelisiniz. Uzun süreli kullanım olumsuz etkilere neden olabilir ve diğer tedavilerden daha uzun süreli bir kullanım gerektirebilir. Bu nedenle, diş hekiminizle görüşerek hangi gargaraların sizin için uygun olduğunu öğrenmeniz en doğru yöntemdir.

Diş İpi ve Dil Temizleyici Kullanımı

Ağız hijyeni sadece diş fırçalamakla bitmez, diş aralarında ve dil yüzeyinde kalan artıkların da temizlenmesi gereklidir. Bu noktada diş ipi ve dil temizleyiciler, ağız bakımına büyük katkı sağlar. Diş ipi, diş aralarındaki plate ve gıda artıklarını temizler. Dil temizleyiciler ise dil yüzeyinde biriken bakteri ve artıkları temizler.

Doğru diş ipi kullanımı için ilk olarak uygun tipte diş ipi seçimi yapılmalıdır. Bazı diş eti problemleri olan kişiler için iplik yerine farklı araçlar kullanmak daha uygundur. Diş ipinin bir kısmı sarılı ve diğer kısmı kullanım için serbesttir. Serbest kısmı iki parmağa dolamak, diğer elinizle aralara doğru aracı itmek ve dişler arasında hafif hareketlerle öne arkaya gezdirmek diş ipi kullanımının doğru şeklidir. Bu işlemlerle diş araları temizlenir.

Dil temizleyicilerin kullanımı da oldukça kolaydır. Yüzeyi düz ve geniş olan metal ya da plastik bir uç üzerine sarılı bir lastik ya da naylon fırça bulunur. Dil temizleyici ucu dilin arkasına yerleştirilir ve ön tarafa doğru çekilir. Bu işlem birkaç kez tekrarlanarak dilin yüzeyinde biriken tabaka temizlenir.

Diş ipi ve dil temizleyicilerin kullanımı dişlerin temizliğinde en az diş fırçalamak kadar önemlidir. Düzenli kullanımı, diş ve diş eti sağlığını korumak ve ağızda kötü kokuların önüne geçmek açısından oldukça önemlidir.

Farklı Diş İpi Çeşitleri

Ağız bakımında diş fırçası ve diş macunu kullanımının yanı sıra diş ipi de oldukça önemlidir. Diş ipi, diş aralarındaki tartar ve plakları temizleyerek diş çürümelerini önleyebilir. Farklı çeşitleri bulunan diş ipi, kişisel tercih ve ihtiyaçlara göre seçilmelidir.

Birinci tür diş ipi, naylon diş ipidir. Standart bir diş ipidir, yumuşaktır ve diş aralarını temizler. Diğer bir tür diş ipi, tutkal diş ipidir. Naylon kadar yumuşak değildir ve farklı dişlerde diş eti kanamasına neden olabilir.

Geniş aralıklı dişlere sahip olan kişiler için, iki tip diş ipi vardır. Kayık diş ipi, daha geniş aralıklar için uygundur, fakat kullanımı biraz zordur. Kare diş ipi ise daha sıkı diş aralarına sahip kişiler için uygundur.

MAKALE
Dünyanın En Zehirli Tırtılları: Tehlike Saçan Canlılar

Diş eti sorunları yaşayan kişiler için, delikli diş ipi en uygun seçim olabilir. Bu diş ipi, diş manzaralarda biriken plakı temizlemeye yardımcı olur ve şiddetli diş eti sorunları olan kişiler için önerebileceğimiz bir seçenektir.

Son olarak, sıklıkla seyahat edenler için tek kullanımlık diş ipi de bulunmaktadır. Bu diş ipi, ulaşılması zor bir yerdeyken hayat kurtarıcı olabilir ve seyahatlerde yanınızda taşınabilir.

 • Naylon diş ipi: standart ve yumuşak diş ipi
 • Tutkal diş ipi: daha sert ve diğer diş eti sorunlarına neden olabilir
 • Kayık diş ipi: geniş aralıklı dişler için uygundur, ancak kullanımı zordur
 • Kare diş ipi: daha sıkı diş aralarına sahip kişiler için uygundur
 • Delikli diş ipi: diş eti sorunları yaşayan kişiler için önerilir
 • Tek kullanımlık diş ipi: seyahatlerde yanınızda taşınabilir

Hangi diş ipi tipinin kullanılacağı, dişçi tarafından önerilebilir. Diş hekimi, hangi diş ipinin kişinin diş yapısına daha uygun olduğunu daha iyi belirleyebilir. Diş ipi kullanımının doğru ve düzenli şekilde yapılması, diş sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Düzenli Diş Kontrollerinin Önemi

Ağız sağlığı, genel sağlığımızın bir parçasıdır. Ancak, çoğu insan, zorluk çekmeden veya ağrı hissetmeden dişlerinde problemlerin farkına bile varmaz. Bu nedenle, diş sağlığı için düzenli kontroller oldukça önemlidir.

Düzenli diş kontrolleri, potansiyel problemleri erken teşhis etme ve tedavi etme fırsatı verir. Diş problemleri sadece dişleri veya ağızda oluşabilecek ağrı ve rahatsızlıkları etkilemez, aynı zamanda genel sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Gerektiği gibi yapılan düzenli diş kontrolleri, diş çürüğü, diş eti hastalıkları, ağız kanseri ve diğer oral sağlık problemleri olmadığından emin olmanıza yardımcı olur. Bu kontroller sırasında ağız hijyeninizi de kontrol edebilirsiniz.

Diş kontrolleri, diş hekiminiz tarafından belirlenen aralıklarla yapılmalıdır. Diş hekiminizin herhangi bir probleme karşı yapabileceği önleyici tedbirler almasına izin verin. Bu sayede dişlerinizin uzun ömürlü olmasına ve diş ağrısı ve rahatsızlıklarının minimumda tutulmasına yardımcı olursunuz.

Diş Kontrollerinde Yapılan İşlemler

Diş kontrolleri, ağız sağlığı açısından son derece önemlidir. Diş doktorunuzun yapacağı kontroller, dişlerinizdeki sorunların tespit edilmesine ve erken müdahale edilerek daha büyük sorunların önüne geçilmesine yardımcı olur.

Diş kontrolleri sırasında yapılan işlemlere bakarsak; öncelikle yapılacak olan muayene ile ağızda herhangi bir problem olup olmadığı kontrol edilir. Bu muayene sırasında diş doktoru, diş etleri, dil, yanaklar, boğaz ve boyun bölgesinde herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol eder. Muayenenin ardından dişlerin temizliği yapılır. Bu temizlik sırasında tartar, plak, kir ve leke gibi diş üzerinde biriken maddeler diş yüzeyinden temizlenir.

Diş kontrolleri sırasında ayrıca dişlerin çürüklerini, çatlaklarını, kırıklarını ve dolguların durumunu kontrol ederler. Dişlerin birbirine uyumu da kontrol edilen diğer bir husustur. Ayrıca dişlerin üzerinde oluşan lezyonlar ve apselerin de tespiti bu kontroller sırasında mümkündür.

Eğer diş doktorunuzun yaptığı ilk kontroller sonrasında bir problem tespit edilirse, gerekli tedavilerin yapılması için bir randevu belirlenir. Bu süreçte, diş doktorunuza danışarak takip etmenizde yarar olan bir beslenme planı da hazırlayabilirsiniz. Diyabet, kalp hastalığı, gebelik ve kanser gibi tıbbi durumlar da diş sağlığı üzerinde etkilidir. Diş doktorlarının yılda iki kez kontrollerin yapılması önerilmektedir.

Unutmamak gerekir ki, iyi ağız ve diş sağlığı, genel sağlığımız için son derece önemlidir. Bu nedenle diş bakımı ve kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir